niedziela, 26 lutego 2012

Zasadność badania IL28B

Pisałam wcześniej o zależnościach pomiędzy naszymi uwarunkowaniami genetycznymi a skutecznością terapii w poście pt. Gen odpowiedzialny za efekty leczenia HCV
Pragnę powrócić do tego tematu, ponieważ sama niedługo będę się poddawać analizie mojego genotypu.

Uważam że wykonanie tego badania, daje nam pacjentom nie tylko wiedzę o swoim statusie genetycznym ale także argumenty w ręku aby zadecydować o tym jaką drogę należy wybrać by jak najskuteczniej walczyć z wirusem.

W mojej ocenie to badanie jest zasadne w następujących przypadkach:

- kiedy otrzymujemy propozycję terapii standardowej a poziom zwłóknienia wątroby nie jest bardzo zaawansowany. Możemy podjąć świadomą decyzję czy przy genotypach IL 28 B słabiej się leczących , nie bardziej logiczne jest wstrzymanie się z terapią do momentu wprowadzenia trzeciego leku, kiedy nasze szanse na wyleczenie wzrastają

- u ludzi młodych, którzy mają niski stopień zwłóknienia, niewiele chorób dodatkowo ich obciążających . Za to mają duże szanse na dostanie się do programów badawczych nad nowymi lekami. W przypadku homozygotyczności np. allelu C(C,C) otrzymują dodatkowy argument podczas rozmów z lekarzami. W zależności od kryteriów badań , firmom zależy na wykazaniu swojego preparatu a taki status genetyczny jest wyjątkowo atrakcyjny i zwiększa poniekąd szanse na dostanie się do takiego programu.

- dla osób które ubiegają się o powtórną terapię ale już trzecim lekiem. Świadoma decyzja czy chcemy z naszym zestawem genów podjąć leczenie eksperymentalne w których jest ryzyko że trafimy do grupy kontrolnej np. leczonej standardową terapią . W tym przypadku niestety efekt może być podobny jak za pierwszym podejściem . Wiedza o IL28 B daje nam narzędzie selekcji takich badań i ośrodków je prowadzących ,już na wstępnym etapie

- informacja o naszym statusie genetycznego umożliwia często świadomą decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu leczenia, czy też skrócenia samej terapii. Ilu pacjentów tyle skomplikowanych historii i nie rzadko bardzo trudnych decyzji związanych ze skutkami ubocznymi terapii.
- dla osób w ostrej fazie zakażenia HCV w celu prognostyki samowyleczenia. Jednak bardzo rzadko pacjent ma świadomość obecności wirusa na tak wczesnym etapie.

W Polsce są dostępne nowe metody diagnostyki w tym względzie. Ja zrobiłam wywiad na temat laboratorium we Wrocławiu które proponuje nie tylko badanie krwi w tym kierunku ale także jest możliwość określenia naszego genotypu na podstawie wymazu z policzka. Niezwykle ułatwia to życie i daje niezależnie od miejsca zamieszkania możliwość niekłopotliwego wykonania genotypowania. Pocztą otrzymujemy zestaw do pobrania próbki a następnie odsyłamy ją do dalszej analizy. Poza tym w laboratorium Rex proponuje od razu badanie na dwa uwarunkowania genetyczne IL28B SNP C/T (rs12979860) oraz polimorfizm IL28B SNP T/G (rs8099917) obydwa mają znaczenie przy samowyleczeniu a przede wszystkim podczas samej terapii. Wrocław w tej chwili wykonuje te badania najtaniej z uwagi na to że nie wysyła próbek za granicę. I dla mnie ważna informacja, nie ma ograniczeń czasowych związanych z terapią, można uzyskać wiedze o swoim statucie genetycznym nawet w trakcie leczenia.

Więcej informacji na ten temat http://www.rex.pl/genotypowanie-interleukiny-28b.html

Niezależnie od tego co lekarze mówią, ja będę zachęcać w uzasadnionych przypadkach do tego by posiadać wiedzę o swoim statusie interleukiny 28 B. Nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza się może przydać. Badanie jest co prawda kosztowne ale wykonuje się go raz w życiu, nasz genotyp niezależnie od tego jak długo chorujemy i czy się leczyliśmy czy nie , nie ulega zmianie. To informacja zakodowana w naszym genomie z którą się rodzimy i umieramy. A trudno nie skorzystać z informacji które mogą nam pomóc w walce z wirusem oraz przy dokonywaniu trudnych wyborów przed którymi staje każdy z nas. Niewątpliwie genetyka jednoznacznie uświadamia nam że każdy jest inny i wymaga też indywidualnego podejścia.


P.S Postaram się w najbliższym czasie jeszcze dokładniej przeanalizować znaczenie statusu IL28B SNP C/T i IL28B SNP T/G w obszarze prowadzonej terapii interferonowej

9 komentarzy:

 1. Drobne sprostowanie. Agencje leków (FDA czy EMA) też już wiedzą, że CC leczy się łatwiej, więc zadbały o to, by w badaniach klinicznych dobór uczestników był zrównoważony, tzn. żeby rozkład genotypów był zgodny z rozkładem w populacji ogólnej. Nie więc jest prawdą, że mając CC, łatwiej dostać się do badań klinicznych.
  PS Polecam wyniki badań na licznej (ok. 1,5 tys.) grupie chorych:
  http://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(10)00574-3/abstract?refissn=0016-5085&refuid=S0016-5085%2810%2901462-9
  oraz obszerny artykuł:
  http://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(10)01462-9/fulltext

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za sprostowanie. Osobiście nie byłam na takiej rozmowie dotyczącej CC ale słyszałam od pacjentów te informacje, jak widać kolejne nie mające potwierdzenia w rzeczywistości

   Usuń
 2. Mój syn ma CT – zatem czekamy. Kosztowało to 550 zł w Synevo. Gdybym wiedział o Reksie, zaoszczędziłbym 130 zł...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj

  Bardzo dziękuję za Twój blog. Dopiero zaczynam walkę z tą wstrętną chorobą i jestem bardzo zagubiona. To co piszesz daje mi możliwość zapoznania się z całą tą chorobą i zobaczenia co czeka mnie i moją rodzinę. Jesteś bardzo silna, podziwiam Cię. Nie wiem czy ja będę w stanie przez to przejść... psychicznie wysiadam. Bardzo chciałabym z Tobą prywatnie porozmawiać. Jeżeli miałabyś ochotę to daj znać
  Mój email
  stephanie115@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. hcvirek.blox.pl29 lutego 2012 11:13

  O ile się nie mylę badanie IL28B warto wykonać przy genotypie 1 a przy innych genotypach nie jest zbadane znaczenie uwarunkowań genetycznych...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz więcej także wiadomo o pozostałych "nuemerkach" i zależności pomiędzy genotypem IL28 B. Np. przy twojej czwóreczce to badanie jest jednak zasadne bo wykazano że
   wynik genotypu na polimorfizm rs12979860 jednak się przekłada na skuteczność leczenia. I tak przy CC- 81,8%, CT- 46,5%, TT- 29,4% Co do pozostałych genotypów to rzeczywiście z tego co się orientuje wskazuje na szybką odpowiedź ale nie koniecznie koreluje z trwałym wyleczeniem. Niestety nie zgłębiałam tematu innych genotypów.
   http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1478-3231.2011.02704.x/full

   Usuń
 5. hcvirek.blox.pl1 marca 2012 16:07

  Dziękuję za link nie trafiłam na to wcześniej"(...)odpowiedź HCV-4 do standardowego schematu leczenia pozostaje w tyle za innymi genotypami i jest najbardziej odpornym typem do leczenia" mam nadzieję że źle zrozumiałam:))a co do głównego tematu.." Polimorfizm CC IL28B MOŻE BYĆ związane z trwałą odpowiedzią wirusologiczną przy hcv-4." Bliski Wschód zbyt biedny aby badać ten gen gdzie ok90% chorych ma 4 a reszta świata skupia się na genotypach których większość chorych w danym kraju ma.. E.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czesc czy ktos z was wie czy we wroclawiu sa przeprowadzane jakies badania kliniczne zwiazane z HCV. Bardzo prosze o jakis namiar. Mam 1b i jestem po drugim leczeniu niestety wirus powrocił. Wyniki Il28B bedą niedługo mam zamiar poddac sie nowej terapi o ile bedzie to mozliwe. Dzieki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie badania są bardzo ważne i nie należy o nich zapominać!

  OdpowiedzUsuń