wtorek, 1 marca 2011

Nowe przepisy - leczenie WZW typ C

Od 1 kwietnia 2011 w naszym kraju będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu C i B

Oto załączniki do Rozporządzenia Ministra w pełnym brzmieniu
LECZENIE PRZEWLEKŁEGO WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY TYPU C (ICD-10 B 18.2 )

Zmiany które udało mi się wychwycić
(w stosunku do poprzednio obowiązujących standardów)

- dopuszczenie jako kwalifikacji do leczenia także badań nieinwazyjnych takich jak fibrotest i fibroskan - dla pacjentów z genotypem 2,3 i w uzasadnionych przypadkach dla pozostałych genotypów
- możliwość wydłużenia terapii do 72 tygodni dla genotypu 1 i 4, jeśli po 12 tygodniach leczenia wiremia spadła o dwa logarytmy a po 24 tygodniu zanikła zupełnie
- przerwanie terapii po 24 tygodniu u pacjentów z genotypem 1 i 4 do 2 stopnia włóknienia wątroby, u których nadal jest wykrywalny wirus

Na moją ocenę laika, wszystko idzie jak w najlepszym kierunku a standardy obowiązujące w Polsce są bardzo zbliżone obecnie do tych które mają zastosowanie w innych krajach.

4 komentarze:

 1. Widzę, że śledzisz wiadomości o HCV bardzo dokładnie. Ja tak miałem na początku, przeglądałem nawet strony zagraniczne by wychwycić jakieś nowinki o wirusie ale mnie to już przeszło i jestem nie na bierząco ;). Dobrze jak się sytuacja zmienia na lepsze aby więcej pozytywnych zmian w naszej sprawie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapewne każdy przechodzi taki etap poszukiwań. Mi się on nasilił dopiero w czasie terapii. Wcześniej nawet netu w tym temacie nie otwierałam, bo mi się wydawało że przecież wiem wiele na temat choroby. Myliłam się.

  Ale wiem że ludzie mają różną psychikę, mi osobiście te informacje pomagają, za pewne dla innych są zbyt dużym obciążeniem i jeśli ktoś tak czuje, rzeczywiście lepiej unikać internetu.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Moi drodzy.Mojemu mężowi[57 lat] wszczepiono tego wirusa c przy operacji kręgosłupa.Mąż jest już teraz po 2 terapii leczenia interferonem ze skutkiem dodatnim.Nawet nie zdajecie sobie sprawy co ten wirus potrafi zrobić z organizmem człowieka.Unikajcie zakażenia bo skutki są okropne.Najgorszemu wrogowi nie życzę tego .

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, mam 22 lata. Wiem od 2 lat że jestem chora. W chwili obecnej się lecze, ale leczenie jest bardzo ciężkie, męczące, ponoc nie każdy tak ma. Eh ale ja tak mam, jestem znacznie osłabiona, z dnia na dzień czuję jak opadają mi siły, to okropne !!!!
  Efekty uboczne interferonu są silne, są nimi np. u mnie :
  -depresja
  -zmęczenie
  - brak apetytu, a raczej obrzydzenie do jedzebia
  - silne bóle brzucha
  -mdłości
  -bóle głowy
  -zaburzenia koncentracji

  Nie wierzyłam w to że można tak szybko tracić zdrowie...
  Czekam do przeszczepu.
  Lekarz pow że jak efekty uboczne leku są tak silne to będzie trzeba zakończyc leczeniai co dalej..

  Muszę stosować się do diety, jak tego nie robie to wymiotuje..

  boję się

  Karola

  OdpowiedzUsuń