poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Ryzyko przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych paracetamolu i ibuprofenu oraz kwasu acetylosalicylowego (aspiryny)



Ostatnio na swoim blogu hcvvirek zastanawiała się nad paracetamolem i jakie jest ryzyko przyjmowania go u osób z hcv.Tak jak pisałam ta właśnie substancja czynna była wymieniona w mojej ulotce ze szpitala jako lek który mogę bezpiecznie przyjmować w razie np. gorączki czy przeróżnych reakcji bólowych które czasami towarzyszą terapii.
Postanowiłam odrobinę zgłębić temat środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych które prawie każdy z nas i w czasie terapii jak i przed czy po niej czasami jest zmuszony przyjmować .


Paracetamol
– jest to substancja aktywna wielu leków występujących pod różnymi nazwami ( np.APAP,Codipar, Paracetamol, Panadol) dostępnymi bez recepty . W dużych dawkach ma działa uszkadzające na komórki wątrobowe, dlatego w przypadku przewlekłego zapalenie wątroby należy z lekarzem skonsultować czy możemy bezpiecznie paracetamol przyjmować. Dawką toksyczną dla człowieka jest 6 g na dobę (12 tabletek)*

Ibuprofen – również substancja aktywna wielu leków występujących pod różnymi nazwami (Ibufen, Ibuprofen, Ibuprom, Ibutad, Nurofen.)Lek ten ma niestety wpływ na normalną czynność płytek krwi. Przyjmowanie go może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych i krwawień w obszarze układu pokarmowego co ma istotne znaczenie u osób które mają problem ze wzrostem ciśnienia z żyle wrotnej. Konsekwencją zaburzeń przepływu w naczyniach wątrobowych mogą być żylaki przełyku których ewentualne krwawienia są niebezpieczne dla życia. Dodatkowo Ibuprofen w zwiększonych dawkach wpływa na podwyższenie aminotransferaz wątrobowych. Osoby które posiadają już zaawansowane zmiany w wątrobie oraz te które przyjmują w czasie terapii Interferon, powinny ten lek stosować ze zwiększoną ostrożnością i po konsultacji z lekarzem. Dawka bezpieczna dla człowieka wynosi do 1200 mg na dobę *


Kwas acetylosalicylowy
(Aspiryna, Polopiryna itp.) Przede wszystkim wydłuża czas krzepnięcia krwi. W przewlekłych i zaawansowanych stadiach zapalenia wątroby dochodzi do zaburzeń wytwarzania czynników krzepnięcia, co w połączeniu z Aspiryną zwiększa ryzyko krwawień. Nie ma bezpośrednich dowodów na to że zachodzi interakcja pomiędzy terapią standardową opartą na interferonie a przyjmowaniem aspiryny. Jednak z uwagi na to że w czasie leczenia cały czas monitoruje się płytki krwi i jest ryzyko znacznego ich obniżenia z wielką ostrożnością i tylko za zgodą lekarza należy przyjmować ten lek. Dawka toksyczna dla wątroby to 2000 mg na dobę*.

Skupiłam się tylko i wyłącznie na ewentualnych działaniach niepożądanych w aspekcie chorób wątroby i leczenia interferonem. Nie można jednak zapominać że za równo Ibuprofen jak i kwas acetylosalicylowy mają niekorzystny wpływ na śluzówkę żołądka i ich długotrwałe stosowanie może powodować uszkodzenia prowadzące np. do wrzodów.

Więcej o tych trzech lekach można przeczytać w tym artykule. Szczególnie polecam lekturę nazw handlowych preparatów pod którymi ukrywają się wyżej wymienione substancje a często z tego po prostu nie zdajemy sobie sprawy

http://www.resmedica.pl/pl/archiwum/zdart3012.html

Żródło

http://hepatitiscnewdrugs.blogspot.com/2010/10/taking-low-dose-aspirin-and-nsaids-know.html


* dawki te odnoszą się do zdrowych ludzi

2 komentarze:

  1. www.hcvirek@blox.pl19 kwietnia 2011 16:22

    Jak zawsze u Ciebie można wchłonąć ciekawe i bardzo przydatne informacje:) Za godzinkę drugi strzał w mojej karierze więc pewnie jutro będę się zastanawiać co na zbicie gorączki Paracetamol czy Ibuprofen:)oczywiście jak już to w małej dawce 2-3 tabletasy na dobę resztę da się przeżyć;) pozdrawiam.E.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jednak po tym co przeczytałam o tych lekach wiem że dla mnie w każdej sytuacji będzie lepszy paracetamol. Co zresztą uskuteczniam od wielu lat.Aspiryny już nie mogę brać od jakiegoś czasu, zdarzały mi się po niej krwotoki z nosa. Ibuprofen pomijając spis niekorzystnych działań ma u mnie super wydłużony czas rozpoczęcia swojego działania.

    OdpowiedzUsuń